Connectors > Phoenix-Contact-MKKDSNH1-5-3-5-08
Phoenix Contact MKKDSNH1.5/3-5.08
| Part Number: | Phoenix Contact MKKDSNH1.5/3-5.08 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Phoenix-Contact-MKKDSNH1-5-3-5-08 |
| Qty Available: | |
| Description: | Conn PC Terminal Block 3 POS 5.08mm Solder ST Thru-Hole 13.5A |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Phoenix-Contact-MKKDSNH1-5-3-5-08 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Conn PC Terminal Block 3 POS 5.08mm Solder ST Thru-Hole 13.5A
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Housing Material | Polyamide |
| Max Current Rating | 13.5 A |
| Max Supply Voltage | 250 V |
| Number of Rows | 1 |
| Orientation | Straight |
| Termination | Solder |
| Depth | 8.6 mm |
| Length | 20.32 mm |
| Wire Gauge (Max) | 26 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 16 AWG |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the maximum current rating of the terminal block?
What is the housing material of the terminal block?
What is the termination type of the terminal block?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.