Connectors > Phoenix-Contact-MCDN1-5-4-G1-3-5P26THR
Phoenix Contact MCDN1,5/4-G1-3.5P26THR
| Part Number: | Phoenix Contact MCDN1,5/4-G1-3.5P26THR |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Phoenix-Contact-MCDN1-5-4-G1-3-5P26THR |
| Qty Available: | |
| Description: | HEADER, PCB, DOUBLE, 3.5MM, 4WAY; Connector Type: PCB Terminal Block; Connector Mounting: PCB; Pitch Spacing: 3.5mm;... |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Phoenix-Contact-MCDN1-5-4-G1-3-5P26THR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
HEADER, PCB, DOUBLE, 3.5MM, 4WAY; Connector Type: PCB Terminal Block; Connector Mounting: PCB; Pitch Spacing: 3.5mm;...
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Contact Material | Copper |
| Contact Plating | Tin |
| Housing Color | Black |
| Housing Material | Polymer |
| Mount | Through Hole |
| Gender | Male |
| Number of Contacts | 4 |
| Number of Rows | 2 |
| Orientation | Right Angle |
| Termination | Solder, Through Hole |
| Depth | 13.3 mm |
| Length | 21.2 mm |
| Pitch | 3.5 mm |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact MCDN1,5/4-G1-3.5P26THR
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the connector type of the Phoenix Contact MCDN1,5/4-G1-3.5P26THR?
What is the pitch spacing of the connector?
How many contacts does the connector have?
Is the connector RoHS compliant?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.