Connectors > Phoenix-Contact-MCDN-1-5-6-G1-3-5-P26THR
Phoenix Contact MCDN 1,5/6-G1-3.5 P26THR
| Part Number: | Phoenix Contact MCDN 1,5/6-G1-3.5 P26THR |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Phoenix-Contact-MCDN-1-5-6-G1-3-5-P26THR |
| Qty Available: | |
| Description: | OEMs, CMs ONLY (NO BROKERS) |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Phoenix-Contact-MCDN-1-5-6-G1-3-5-P26THR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
OEMs, CMs ONLY (NO BROKERS)
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Contact Material | Copper |
| Contact Plating | Tin |
| Housing Color | Black |
| Housing Material | Polymer |
| Mount | Through Hole |
| Gender | Male |
| Max Current Rating | 8 A |
| Number of Contacts | 6 |
| Number of Rows | 1 |
| Orientation | Right Angle |
| Termination | Solder, Through Hole |
| Depth | 13.3 mm |
| Length | 29.5 mm |
| Pitch | 3.5 mm |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact MCDN 1,5/6-G1-3.5 P26THR
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the contact material?
How many contacts does the connector have?
What is the pitch spacing of the connector?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.