Connectors > Phoenix-Contact-MCDN-1-5-5-G1-3-5-P26THR
Phoenix Contact MCDN 1,5/5-G1-3.5 P26THR
| Part Number: | Phoenix Contact MCDN 1,5/5-G1-3.5 P26THR |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Phoenix-Contact-MCDN-1-5-5-G1-3-5-P26THR |
| Qty Available: | |
| Description: | HEADER, PCB, DOUBLE, 3.5MM, 5WAY; Connector Type: PCB Terminal Block; Gender: Header; No. of Contacts: 5; Pitch... |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Phoenix-Contact-MCDN-1-5-5-G1-3-5-P26THR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
HEADER, PCB, DOUBLE, 3.5MM, 5WAY; Connector Type: PCB Terminal Block; Gender: Header; No. of Contacts: 5; Pitch...
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Contact Material | Copper |
| Contact Plating | Tin |
| Housing Color | Black |
| Housing Material | Polymer |
| Mount | Through Hole |
| Connector Type | PCB, Terminal Block |
| Gender | Male |
| Number of Contacts | 5 |
| Number of Rows | 2 |
| Orientation | Right Angle |
| Termination | Solder, Through Hole |
| Depth | 13.3 mm |
| Length | 26 mm |
| Pitch | 3.5 mm |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact MCDN 1,5/5-G1-3.5 P26THR
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the connector type of the Phoenix Contact MCDN 1,5/5-G1-3.5 P26THR?
How many contacts does the Phoenix Contact MCDN 1,5/5-G1-3.5 P26THR have?
What is the pitch spacing of the Phoenix Contact MCDN 1,5/5-G1-3.5 P26THR?
What is the gender of the Phoenix Contact MCDN 1,5/5-G1-3.5 P26THR?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.