Connectors > Phoenix-Contact-MCDN-1-5-2-G1-3-5-P26THR
Phoenix Contact MCDN 1,5/2-G1-3.5 P26THR
| Part Number: | Phoenix Contact MCDN 1,5/2-G1-3.5 P26THR |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Phoenix-Contact-MCDN-1-5-2-G1-3-5-P26THR |
| Qty Available: | |
| Description: | Header, Pcb, Double, 3.5MM, 2WAY |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Phoenix-Contact-MCDN-1-5-2-G1-3-5-P26THR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Header, Pcb, Double, 3.5MM, 2WAY
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Contact Material | Copper |
| Contact Plating | Tin |
| Housing Color | Black |
| Housing Material | Polymer |
| Connector Type | PCB, Terminal Block |
| Current Rating | 8 A |
| Gender | Male |
| Number of Contacts | 2 |
| Number of Rows | 2 |
| Orientation | Right Angle |
| Termination | Solder, Through Hole |
| Voltage Rating (AC) | 160 V |
| Depth | 13.3 mm |
| Length | 14.2 mm |
| Pitch | 3.5 mm |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact MCDN 1,5/2-G1-3.5 P26THR
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What is the contact material and plating of this product?
What is the current rating and voltage rating of this product?
What are the physical dimensions of this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.