Connectors > Phoenix-Contact-5604434
Phoenix Contact 5604434
| Part Number: | Phoenix Contact 5604434 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Phoenix-Contact-5604434 |
| Qty Available: | |
| Description: | Power outlet; socket; NEMA 5-15R; Receptacle; Female; 15A; 120VAC; DIN Rail; UL | Phoenix Contact 5604434 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Phoenix-Contact-5604434 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Power outlet; socket; NEMA 5-15R; Receptacle; Female; 15A; 120VAC; DIN Rail; UL | Phoenix Contact 5604434
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 120 |
| Color | Beige, White |
| Mount | DIN Rail |
| Connector Type | Receptacle |
| Current | 15 A |
| Current Rating | 15 A |
| Fuse | No |
| Packaging | Bulk |
| Termination | Screw |
| Voltage Rating | 120 V |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 5604434
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the current rating of the product?
What is the voltage rating of the product?
What type of connector does the product have?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.