Connectors > Phoenix-Contact-5603802
Phoenix Contact 5603802
| Part Number: | Phoenix Contact 5603802 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Phoenix-Contact-5603802 |
| Qty Available: | |
| Description: | Terminal Block Interface Modules FLKMS MD68 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Phoenix-Contact-5603802 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Terminal Block Interface Modules FLKMS MD68
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | Module |
| Number of Pins | 68 |
| Contact Current Rating | 1 A |
| Voltage Rating | 50 V |
| Length | 156.972 mm |
| Width | 76.962 mm |
| Wire Gauge (Max) | 24 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 12 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 5603802
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product being sold?
What is the contact current rating of the product?
What is the voltage rating of the product?
What are the dimensions of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
