Connectors > Phoenix-Contact-461018
Phoenix Contact 461018
| Part Number: | Phoenix Contact 461018 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Phoenix-Contact-461018 |
| Qty Available: | |
| Description: | Standard Feed-Thru Terminal Block 34A 500V - SLKK5 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Phoenix-Contact-461018 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Standard Feed-Thru Terminal Block 34A 500V - SLKK5
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Grey |
| Housing Material | Polyamide |
| Mount | Through Hole |
| Current Rating | 34 A |
| Gender | Female |
| Max Current Rating | 34 A |
| Max Supply Voltage | 500 V |
| Number of Rows | 4 |
| Orientation | Straight |
| Termination | Screw |
| Voltage Rating | 500 V |
| Depth | 6.2 mm |
| Length | 66.5 mm |
| Wire/Cable Gauge | 10 AWG |
| Wire Gauge (Max) | 24 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 10 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 461018
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the current rating of the terminal block?
What is the maximum supply voltage for the terminal block?
What is the color of the housing material?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

