Connectors > Phoenix-Contact-3270159
Phoenix Contact 3270159
| Part Number: | Phoenix Contact 3270159 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Phoenix-Contact-3270159 |
| Qty Available: | |
| Description: | Conn Distribution Terminal Block 16 POS Clamp T DIN Rail 17.5A |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Phoenix-Contact-3270159 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Conn Distribution Terminal Block 16 POS Clamp T DIN Rail 17.5A
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Grey |
| Housing Color | Grey |
| Insulation Material | Nylon |
| Mount | DIN Rail |
| Number of Levels | 8 |
| Number of Positions | 32 |
| Schedule B | 8536695050 |
| Height | 94.996 mm |
| Length | 99.9998 mm |
| Stripping Length | 10 mm |
| Terminal Width | 8.3 mm |
| Wire Gauge (Max) | 26 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 14 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 3270159
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and its specifications?
What is the color and housing material of the terminal block?
What are the dimensions of the terminal block?
Are there any available datasheets or manufacturer documentation for the Phoenix Contact 3270159?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
