Connectors > Phoenix-Contact-3270158
Phoenix Contact 3270158
| Part Number: | Phoenix Contact 3270158 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Phoenix-Contact-3270158 |
| Qty Available: | |
| Description: | Conn Distribution Terminal Block 13 POS Spring Clamp T DIN Rail 17.5A |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Phoenix-Contact-3270158 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Conn Distribution Terminal Block 13 POS Spring Clamp T DIN Rail 17.5A
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Grey |
| Housing Color | Grey |
| Insulation Material | Nylon |
| Mount | DIN Rail |
| Number of Levels | 4 |
| Number of Positions | 16 |
| Height | 62.992 mm |
| Length | 64.008 mm |
| Stripping Length | 12 mm |
| Terminal Width | 8.3 mm |
| Wire Gauge (Max) | 26 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 12 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 3270158
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and its specifications?
What is the wire gauge range supported by this terminal block?
Are there any color options available for this terminal block?
How many levels does this terminal block have?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
