Connectors > Phoenix-Contact-3270157
Phoenix Contact 3270157
| Part Number: | Phoenix Contact 3270157 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Phoenix-Contact-3270157 |
| Qty Available: | |
| Description: | Conn Distribution Terminal Block 16 POS Spring Clamp T DIN Rail 17.5A |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Phoenix-Contact-3270157 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Conn Distribution Terminal Block 16 POS Spring Clamp T DIN Rail 17.5A
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Grey |
| Housing Color | Grey |
| Insulation Material | Nylon |
| Mount | DIN Rail |
| Number of Levels | 4 |
| Number of Positions | 16 |
| Schedule B | 8536695050 |
| Height | 62.992 mm |
| Length | 64.008 mm |
| Stripping Length | 10 mm |
| Terminal Width | 8.3 mm |
| Wire Gauge (Max) | 26 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 14 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 3270157
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What are the physical specifications of the product?
What are the distributor options for purchasing this product?
Are there any alternative names for Phoenix Contact?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
