Connectors > Phoenix-Contact-3270145
Phoenix Contact 3270145
| Part Number: | Phoenix Contact 3270145 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Phoenix-Contact-3270145 |
| Qty Available: | |
| Description: | Phoenix Contact Potentiaalverdelers PTRV 8-PV BU/BK - 3270145 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Phoenix-Contact-3270145 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Phoenix Contact Potentiaalverdelers PTRV 8-PV BU/BK - 3270145
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Blue |
| Housing Color | Blue |
| Insulation Material | Nylon |
| Mount | DIN Rail |
| Current | 10 A |
| Number of Levels | 8 |
| Number of Positions | 32 |
| Voltage | 300 V |
| Height | 94.996 mm |
| Length | 99.9998 mm |
| Stripping Length | 10 mm |
| Terminal Width | 8.3 mm |
| Wire Gauge (Max) | 26 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 14 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 3270145
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What are the physical specifications of the product?
What are the technical specifications of the product?
Are there any documents available for the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
