Connectors > Phoenix-Contact-3270126
Phoenix Contact 3270126
| Part Number: | Phoenix Contact 3270126 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Phoenix-Contact-3270126 |
| Qty Available: | |
| Description: | Phoenix Contact Potentiaalverdelers PTRV 4-PV BU/BK - 3270126 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Phoenix-Contact-3270126 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Phoenix Contact Potentiaalverdelers PTRV 4-PV BU/BK - 3270126
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Blue |
| Housing Color | Blue |
| Insulation Material | Nylon |
| Mount | DIN Rail |
| Current | 10 A |
| Number of Levels | 4 |
| Number of Positions | 16 |
| Voltage | 300 V |
| Height | 62.992 mm |
| Length | 64.008 mm |
| Stripping Length | 10 mm |
| Terminal Width | 8.3 mm |
| Wire Gauge (Max) | 26 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 14 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 3270126
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the color of the product?
What is the maximum current rating of the product?
What is the voltage rating of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.