Connectors > Phoenix-Contact-3270125
Phoenix Contact 3270125
| Part Number: | Phoenix Contact 3270125 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Phoenix-Contact-3270125 |
| Qty Available: | |
| Description: | Phoenix Contact Potentiaalverdelers PTRV 4-PV /BK - 3270125 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Phoenix-Contact-3270125 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Phoenix Contact Potentiaalverdelers PTRV 4-PV /BK - 3270125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Grey |
| Housing Color | Grey |
| Insulation Material | Nylon |
| Mount | DIN Rail |
| Current | 10 A |
| Number of Levels | 4 |
| Number of Positions | 16 |
| Voltage | 300 V |
| Height | 62.992 mm |
| Length | 64.008 mm |
| Stripping Length | 10 mm |
| Terminal Width | 8.3 mm |
| Wire Gauge (Max) | 26 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 14 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 3270125
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What are the technical specifications of the product?
Where can I find the datasheet and manufacturer documentation for the product?
Are there any alternative names for Phoenix Contact?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.