Connectors > Phoenix-Contact-3249198
Phoenix Contact 3249198
| Part Number: | Phoenix Contact 3249198 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Phoenix-Contact-3249198 |
| Qty Available: | |
| Description: | Mini-Feed-Through Terminal Blck, 800V, 24A - MSDBV 2, 5-M - 3249198 | Phoenix Contact 3249198 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Phoenix-Contact-3249198 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Mini-Feed-Through Terminal Blck, 800V, 24A - MSDBV 2, 5-M - 3249198 | Phoenix Contact 3249198
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Grey |
| Housing Color | Grey |
| Insulation Material | Nylon |
| Mount | Through Hole |
| Current | 20 A |
| Current Rating | 24 A |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 4 |
| Voltage | 300 V |
| Voltage Rating | 800 V |
| Height | 21.9964 mm |
| Length | 32.004 mm |
| Stripping Length | 8 mm |
| Terminal Width | 10.4 mm |
| Width | 10.4 mm |
| Wire Gauge (Max) | 28 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 12 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 3249198
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the voltage rating of the terminal block?
What is the current rating of the terminal block?
What is the color of the terminal block?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.