Connectors > Terminals > Phoenix-Contact-3240028
Phoenix Contact 3240028
| Part Number: | Phoenix Contact 3240028 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminals > Phoenix-Contact-3240028 |
| Qty Available: | |
| Description: | C-RCI 6 Series Insulated Crimp Ring Terminal M5 Stud Size 4 to 6 mmsq Yellow | Phoenix Contact 3240028 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminals > Phoenix-Contact-3240028 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
C-RCI 6 Series Insulated Crimp Ring Terminal M5 Stud Size 4 to 6 mmsq Yellow | Phoenix Contact 3240028
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Yellow |
| Contact Material | Copper |
| Contact Plating | Tin |
| Insulation Material | Plastic |
| Material | Copper |
| Mount | Free Hanging |
| Gender | Female |
| Insulation | Insulated |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -20 °C |
| Termination | Crimp |
| Depth | 9.5 mm |
| Length | 26.7 mm |
| Stripping Length | 9 mm |
| Stud Size | M5 |
| Thickness | 990.6 µm |
| Wire/Cable Gauge | 10 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 3240028
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the color of the ring terminal?
What is the termination method for this ring terminal?
What is the wire gauge range that the terminal can accommodate?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
