Connectors > Terminals > Phoenix-Contact-3240016
Phoenix Contact 3240016
| Part Number: | Phoenix Contact 3240016 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminals > Phoenix-Contact-3240016 |
| Qty Available: | |
| Description: | Cable lug; Circular; M3 Stud; Crimp; 16-20 AWG; Insulated; Copper | Phoenix Contact 3240016 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminals > Phoenix-Contact-3240016 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cable lug; Circular; M3 Stud; Crimp; 16-20 AWG; Insulated; Copper | Phoenix Contact 3240016
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 100 |
| Color | Red |
| Contact Material | Copper, Tin |
| Contact Plating | Tin |
| Insulation Material | Plastic |
| Mount | Free Hanging |
| Insulation | Insulated |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -20 °C |
| Packaging | Bulk |
| Schedule B | 8536904000 |
| Termination | Circular |
| Length | 17.5006 mm |
| Thickness | 762 µm |
| Thread Size | M3 |
| Width | 5.5 mm |
| Wire/Cable Gauge | -16 AWG |
| Wire Gauge (Max) | 20 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 16 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 3240016
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What are the physical specifications of the product?
What are the technical specifications of the product?
Where can I find the datasheets and manufacturer documentation for the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
