Connectors > Phoenix-Contact-3210871
Phoenix Contact 3210871
| Part Number: | Phoenix Contact 3210871 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Phoenix-Contact-3210871 |
| Qty Available: | |
| Description: | PT Series Feed-Through modular Terminal Block AWG: 26 - 12 | Phoenix Contact 3210871 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Phoenix-Contact-3210871 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
PT Series Feed-Through modular Terminal Block AWG: 26 - 12 | Phoenix Contact 3210871
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Grey |
| Housing Color | Grey |
| Insulation Material | Nylon |
| Mount | DIN Rail |
| Current | 20 A |
| Current Rating | 22 A |
| Number of Levels | 2 |
| Number of Positions | 4 |
| Schedule B | 8536695050 |
| Termination | Plug |
| Voltage | 600 V |
| Voltage Rating | 500 V |
| Height | 54.991 mm |
| Length | 71.501 mm |
| Stripping Length | 10 mm |
| Terminal Width | 5.2 mm |
| Width | 5.2 mm |
| Wire/Cable Gauge | 12 AWG |
| Wire Gauge (Max) | 24 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 12 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 3210871
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the color of the terminal block?
What is the current rating of the terminal block?
What is the voltage rating of the terminal block?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.