Connectors > Phoenix-Contact-3201848
Phoenix Contact 3201848
| Part Number: | Phoenix Contact 3201848 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Phoenix-Contact-3201848 |
| Qty Available: | |
| Description: | Insulated Ferrule Polypropylene Copper Tin-Plated 2/0 AWG Yellow - AI70-20YE |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Phoenix-Contact-3201848 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Insulated Ferrule Polypropylene Copper Tin-Plated 2/0 AWG Yellow - AI70-20YE
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Yellow |
| Contact Material | Copper, Tin |
| Contact Plating | Tin |
| Insulation Material | Plastic |
| Material | Copper |
| Weight | 4.369994 g |
| Gender | Female |
| Insulation | Insulated |
| Lead Length | 20 mm |
| Length | 37 mm |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 3201848
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What are the physical specifications of the product?
What are the technical specifications of the product?
What are some similar products available?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

