Connectors > Phoenix-Contact-3201495
Phoenix Contact 3201495
| Part Number: | Phoenix Contact 3201495 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Phoenix-Contact-3201495 |
| Qty Available: | |
| Description: | Ferrule; sleeve length; 18 mm; length; 32 mm; red; AI 35 -18 RD | Phoenix Contact 3201495 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Phoenix-Contact-3201495 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Ferrule; sleeve length; 18 mm; length; 32 mm; red; AI 35 -18 RD | Phoenix Contact 3201495
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Red |
| Contact Material | Copper, Tin |
| Contact Plating | Copper |
| Insulation Material | Plastic |
| Material | Copper |
| Weight | 1.559989 g |
| Gender | Female |
| Insulation | Insulated |
| Schedule B | 8536904000 |
| Lead Length | 18 mm |
| Length | 32 mm |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 3201495
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the color of the product?
What are the dimensions of the product?
How many distributors carry this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


