Connectors > Phoenix-Contact-3200713
Phoenix Contact 3200713
| Part Number: | Phoenix Contact 3200713 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Phoenix-Contact-3200713 |
| Qty Available: | |
| Description: | Ferrules Ferrule 25mm Red AI 35-25 RD AI Series | Phoenix Contact 3200713 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Phoenix-Contact-3200713 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Ferrules Ferrule 25mm Red AI 35-25 RD AI Series | Phoenix Contact 3200713
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Red |
| Contact Material | Copper, Tin |
| Insulation Material | Plastic |
| Material | Copper |
| Weight | 1.799996 g |
| Gender | Female |
| Insulation | Insulated |
| Schedule B | 8536904000 |
| Lead Length | 25 mm |
| Length | 39 mm |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 3200713
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the color of the ferrule?
What is the contact material of the ferrule?
What is the length of the ferrule?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


