Connectors > Terminals > Phoenix-Contact-3200629
Phoenix Contact 3200629
| Part Number: | Phoenix Contact 3200629 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminals > Phoenix-Contact-3200629 |
| Qty Available: | |
| Description: | Ferrules Ferrule 18mm Blue AI 16-18 BU AI Series | Phoenix Contact 3200629 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminals > Phoenix-Contact-3200629 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Ferrules Ferrule 18mm Blue AI 16-18 BU AI Series | Phoenix Contact 3200629
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 100 |
| Color | Blue |
| Contact Material | Copper |
| Insulation Material | Plastic |
| Material | Copper |
| Weight | 970.007283 mg |
| Gender | Female |
| Insulation | Insulated |
| Lead Length | 18 mm |
| Length | 28 mm |
| Width | 8.8 mm |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 3200629
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What are the physical specifications of the product?
What are the technical specifications of the product?
Are there any alternative products available?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

