Connectors > Terminals > Phoenix-Contact-3190645
Phoenix Contact 3190645
| Part Number: | Phoenix Contact 3190645 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminals > Phoenix-Contact-3190645 |
| Qty Available: | |
| Description: | Connector Module female contact accessory MSTBC-MT 0 5-1 0 BA | Phoenix Contact 3190645 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminals > Phoenix-Contact-3190645 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Connector Module female contact accessory MSTBC-MT 0 5-1 0 BA | Phoenix Contact 3190645
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | Module |
| Contact Material | Tin |
| Contact Plating | Tin |
| Weight | 689.999043 mg |
| Current Rating | 12 A |
| Gender | Female |
| Number of Contacts | 1 |
| Termination | Crimp |
| Height | 4.15 mm |
| Length | 2.6 mm |
| Width | 18.8 mm |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 3190645
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the current rating of the connector module?
What is the product name and brand?
What are the dimensions of the connector module?
Where can I find the datasheets and manufacturer documentation for Phoenix Contact 3190645?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.