Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3076206
Phoenix Contact 3076206
| Part Number: | Phoenix Contact 3076206 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3076206 |
| Qty Available: | |
| Description: | Bolt conn term block; Bolt conn; 3 pos; AWG: 8-2/0; W: 87mm; RBO 8-3L | Phoenix Contact 3076206 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3076206 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Bolt conn term block; Bolt conn; 3 pos; AWG: 8-2/0; W: 87mm; RBO 8-3L | Phoenix Contact 3076206
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Grey |
| Housing Color | Grey |
| Insulation Material | Nylon |
| Mount | DIN Rail |
| Number of Pins | 3 |
| Current | 175 A |
| Current Rating | 192 A |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 3 |
| Voltage | 600 V |
| Voltage Rating | 1 kV |
| Height | 74.4982 mm |
| Length | 135.9916 mm |
| Wire Gauge (Max) | 8 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 0 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 3076206
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and part number?
What is the color of the terminal block?
What is the maximum current rating of the terminal block?
What is the voltage rating of the terminal block?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
