Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3076196
Phoenix Contact 3076196
| Part Number: | Phoenix Contact 3076196 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3076196 |
| Qty Available: | |
| Description: | Bolt conn term block; Bolt conn; 5 pos; AWG: 4 - 600; W: 274mm/blue/black-yellow | Phoenix Contact 3076196 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3076196 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Bolt conn term block; Bolt conn; 5 pos; AWG: 4 - 600; W: 274mm/blue/black-yellow | Phoenix Contact 3076196
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Housing Color | Black |
| Insulation Material | Nylon |
| Mount | DIN Rail |
| Number of Pins | 10 |
| Current | 540 A |
| Current Rating | 520 A |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 10 |
| Voltage | 1 kV |
| Voltage Rating | 1.5 kV |
| Height | 99.2886 mm |
| Length | 164.0078 mm |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 3076196
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the AWG range for this product?
What is the color of the housing?
What is the product name and brand?
What is the current rating for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.