Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3076154
Phoenix Contact 3076154
| Part Number: | Phoenix Contact 3076154 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3076154 |
| Qty Available: | |
| Description: | Bolt conn term block; Bolt conn; 4 pos; AWG: 4 - 600; W: 219.2mm/black-yellow | Phoenix Contact 3076154 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3076154 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Bolt conn term block; Bolt conn; 4 pos; AWG: 4 - 600; W: 219.2mm/black-yellow | Phoenix Contact 3076154
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Black, Grey, Yellow |
| Housing Color | Black |
| Insulation Material | Nylon |
| Mount | DIN Rail |
| Number of Pins | 8 |
| Current | 540 A |
| Current Rating | 520 A |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 8 |
| Voltage | 1 kV |
| Voltage Rating | 1.5 kV |
| Height | 99.2886 mm |
| Length | 164.0078 mm |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 3076154
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What are the color options for this product?
What is the current rating of this product?
What is the length of this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.