Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3076138
Phoenix Contact 3076138
| Part Number: | Phoenix Contact 3076138 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3076138 |
| Qty Available: | |
| Description: | Bolt conn term block; Bolt conn; AWG: 10 - 300; W: 164mm/black-yellow; RBO 10-3L/FE-HC | Phoenix Contact 3076138 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3076138 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Bolt conn term block; Bolt conn; AWG: 10 - 300; W: 164mm/black-yellow; RBO 10-3L/FE-HC | Phoenix Contact 3076138
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Black, Grey, Yellow |
| Housing Color | Black |
| Insulation Material | Nylon |
| Mount | DIN Rail |
| Number of Pins | 8 |
| Current | 310 A |
| Current Rating | 309 A |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 8 |
| Voltage | 1 kV |
| Voltage Rating | 1.5 kV |
| Height | 84.5058 mm |
| Length | 235.0008 mm |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 3076138
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the color of the housing?
What is the current rating of the terminal block?
What are the dimensions of the terminal block?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.