Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3076112
Phoenix Contact 3076112
| Part Number: | Phoenix Contact 3076112 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3076112 |
| Qty Available: | |
| Description: | Bolt conn; term block; Bolt conn; Pos: 4AWG: 4-600; gray/blue; NS35/7 5; NS35/15 | Phoenix Contact 3076112 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3076112 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Bolt conn; term block; Bolt conn; Pos: 4AWG: 4-600; gray/blue; NS35/7 5; NS35/15 | Phoenix Contact 3076112
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Blue, Grey |
| Housing Color | Blue |
| Insulation Material | Nylon |
| Mount | DIN Rail |
| Number of Pins | 8 |
| Current | 540 A |
| Current Rating | 520 A |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 8 |
| Voltage | 1 kV |
| Voltage Rating | 1.5 kV |
| Height | 99.2886 mm |
| Length | 164.0078 mm |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 3076112
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What are the physical specifications of the product?
What are the technical specifications of the product?
Are there any alternative names for Phoenix Contact?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.