Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3076099
Phoenix Contact 3076099
| Part Number: | Phoenix Contact 3076099 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3076099 |
| Qty Available: | |
| Description: | Phoenix Contact Non-Fused Terminal Block, RBO series , 1500 V, 309A, Bolt Termination, Blue, Grey, Single Level |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3076099 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Phoenix Contact Non-Fused Terminal Block, RBO series , 1500 V, 309A, Bolt Termination, Blue, Grey, Single Level
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Blue, Grey |
| Housing Color | Blue |
| Insulation Material | Nylon |
| Mount | DIN Rail |
| Number of Pins | 8 |
| Current | 310 A |
| Current Rating | 309 A |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 8 |
| Voltage | 1 kV |
| Voltage Rating | 1.5 kV |
| Height | 84.5058 mm |
| Length | 235.0008 mm |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 3076099
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the color of the terminal block?
What is the voltage rating of the terminal block?
How many levels does the terminal block have?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.