Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3076035
Phoenix Contact 3076035
| Part Number: | Phoenix Contact 3076035 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3076035 |
| Qty Available: | |
| Description: | Installation Level Terminal Block, Screw conn, AWG: 24 - 12, W: 5.2mm, UTI 2 5-L/N | Phoenix Contact 3076035 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3076035 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Installation Level Terminal Block, Screw conn, AWG: 24 - 12, W: 5.2mm, UTI 2 5-L/N | Phoenix Contact 3076035
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Blue, Grey |
| Insulation Material | Nylon |
| Current | 20 A |
| Current Rating | 24 A |
| Max Operating Temperature | 130 °C |
| Min Operating Temperature | -60 °C |
| Number of Levels | 2 |
| Number of Positions | 4 |
| Termination | Screw |
| Voltage | 300 V |
| Voltage Rating | 250 V |
| Height | 51.5 mm |
| Length | 93.5 mm |
| Stripping Length | 9 mm |
| Terminal Width | 5.2 mm |
| Width | 5.2 mm |
| Wire Gauge (Max) | 26 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 12 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 3076035
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the maximum current rating of the terminal block?
What are the dimensions of the terminal block?
What is the insulation material used for the terminal block?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.