Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3076032
Phoenix Contact 3076032
| Part Number: | Phoenix Contact 3076032 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3076032 |
| Qty Available: | |
| Description: | Installation level term block; Screw conn; AWG: 24-12; W: 5.2mm; gray; NS35/7 5 NS35/15 | Phoenix Contact 3076032 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3076032 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Installation level term block; Screw conn; AWG: 24-12; W: 5.2mm; gray; NS35/7 5 NS35/15 | Phoenix Contact 3076032
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Grey |
| Insulation Material | Nylon |
| Current | 20 A |
| Current Rating | 16 A |
| Max Operating Temperature | 130 °C |
| Min Operating Temperature | -60 °C |
| Number of Positions | 5 |
| Termination | Screw |
| Voltage | 300 V |
| Voltage Rating | 400 V |
| Height | 51.5 mm |
| Length | 93.5 mm |
| Stripping Length | 9 mm |
| Terminal Width | 5.2 mm |
| Width | 5.2 mm |
| Wire Gauge (Max) | 26 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 12 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 3076032
Alternate Descriptions
FAQ’s
What are the technical specifications of the product?
What is the product name and model number?
Where can I find the datasheet for the product?
What are the alternate names for Phoenix Contact?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
