Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3076029
Phoenix Contact 3076029
| Part Number: | Phoenix Contact 3076029 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3076029 |
| Qty Available: | |
| Description: | Terminal Block Installation Ground Screw Conn UTI 2 5-PE/L/L | Phoenix Contact 3076029 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3076029 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Terminal Block Installation Ground Screw Conn UTI 2 5-PE/L/L | Phoenix Contact 3076029
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Grey |
| Insulation Material | Nylon |
| Mount | Through Hole |
| Current | 20 A |
| Current Rating | 24 A |
| Max Operating Temperature | 130 °C |
| Min Operating Temperature | -60 °C |
| Number of Positions | 5 |
| Termination | Screw |
| Voltage | 300 V |
| Voltage Rating | 400 V |
| Height | 51.5 mm |
| Length | 93.5 mm |
| Stripping Length | 9 mm |
| Terminal Width | 5.2 mm |
| Width | 5.2 mm |
| Wire Gauge (Max) | 26 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 12 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 3076029
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the current rating of the terminal block?
What is the maximum operating temperature of the terminal block?
What is the wire gauge range supported by the terminal block?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
