Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3076028
Phoenix Contact 3076028
| Part Number: | Phoenix Contact 3076028 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3076028 |
| Qty Available: | |
| Description: | Installation ground term block, Screw conn, AWG: 24 - 12, W: 5.2mm, UTI 2 5-PE/L/NT | Phoenix Contact 3076028 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3076028 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Installation ground term block, Screw conn, AWG: 24 - 12, W: 5.2mm, UTI 2 5-PE/L/NT | Phoenix Contact 3076028
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Grey |
| Housing Color | Grey |
| Insulation Material | Nylon |
| Mount | DIN Rail |
| Number of Pins | 5 |
| Current | 20 A |
| Current Rating | 24 A |
| Max Operating Temperature | 130 °C |
| Min Operating Temperature | -60 °C |
| Number of Positions | 5 |
| Termination | Screw |
| Voltage | 300 V |
| Voltage Rating | 400 V |
| Height | 59.0042 mm |
| Length | 93.472 mm |
| Stripping Length | 9 mm |
| Terminal Width | 5.2 mm |
| Width | 5.2 mm |
| Wire Gauge (Max) | 26 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 12 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 3076028
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the color of the product?
What are the dimensions of the product?
What is the maximum operating temperature of the product?
What is the product name and model number?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
