Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3076015
Phoenix Contact 3076015
| Part Number: | Phoenix Contact 3076015 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3076015 |
| Qty Available: | |
| Description: | Knife disconnect terminal block, for mounting on NS 35..., color: blue, with test socket screws |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3076015 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Knife disconnect terminal block, for mounting on NS 35..., color: blue, with test socket screws
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Blue |
| Insulation Material | Nylon |
| Number of Levels | 2 |
| Number of Positions | 4 |
| Termination | Screw |
| Voltage | 300 V |
| Stripping Length | 9 mm |
| Terminal Width | 6.2 mm |
| Wire Gauge (Max) | 26 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 10 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 3076015
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product description of Phoenix Contact 3076015?
What is the insulation material of Phoenix Contact 3076015?
Who are the authorized distributors of Phoenix Contact 3076015?
What is the maximum wire gauge that can be used with Phoenix Contact 3076015?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
