Connectors > Phoenix-Contact-3075100
Phoenix Contact 3075100
| Part Number: | Phoenix Contact 3075100 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Phoenix-Contact-3075100 |
| Qty Available: | |
| Description: | Fixed Terminal Blocks RWOV 8-TC/S |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Phoenix-Contact-3075100 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Fixed Terminal Blocks RWOV 8-TC/S
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Grey |
| Material | Polyamide |
| Current | 115 A |
| Current Rating | 125 A |
| Gender | Female |
| Number of Contacts | 2 |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions Per Level | 1 |
| Number of Rows | 1 |
| Voltage | 600 V |
| Voltage Rating | 1 kV |
| Panel Thickness | 5.4864 mm |
| Width | 20.2946 mm |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the color of the terminal blocks?
What is the current rating of the terminal blocks?
How many contacts does each terminal block have?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.