Connectors > Phoenix-Contact-3075087
Phoenix Contact 3075087
| Part Number: | Phoenix Contact 3075087 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Phoenix-Contact-3075087 |
| Qty Available: | |
| Description: | DIN Rail Terminal Blocks RWOV 5-TC/S |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Phoenix-Contact-3075087 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
DIN Rail Terminal Blocks RWOV 5-TC/S
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Grey |
| Material | Polyamide |
| Current | 65 A |
| Current Rating | 76 A |
| Gender | Female |
| Number of Contacts | 2 |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions Per Level | 1 |
| Number of Rows | 1 |
| Voltage | 600 V |
| Voltage Rating | 1 kV |
| Panel Thickness | 5.969 mm |
| Width | 16.3068 mm |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the current rating of the terminal blocks?
How many contacts does each terminal block have?
What is the voltage rating of the terminal blocks?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.