Connectors > Phoenix-Contact-3075016
Phoenix Contact 3075016
| Part Number: | Phoenix Contact 3075016 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Phoenix-Contact-3075016 |
| Qty Available: | |
| Description: | Fixed Terminal Blocks RWO 8-POT-TC |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Phoenix-Contact-3075016 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Fixed Terminal Blocks RWO 8-POT-TC
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Grey |
| Material | Polyamide |
| Current | 115 A |
| Current Rating | 125 A |
| Gender | Female |
| Number of Contacts | 2 |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions Per Level | 1 |
| Number of Rows | 1 |
| Voltage | 600 V |
| Voltage Rating | 1 kV |
| Panel Thickness | 5.969 mm |
| Width | 20.2946 mm |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the color and material of the terminal blocks?
How many contacts and levels does each terminal block have?
What is the maximum voltage and current rating of the terminal blocks?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.