Connectors > Phoenix-Contact-3075003
Phoenix Contact 3075003
| Part Number: | Phoenix Contact 3075003 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Phoenix-Contact-3075003 |
| Qty Available: | |
| Description: | Phoenix Contact Feed Through Terminal Block, Terminal Block with Bolt On Termination, 2 Way |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Phoenix-Contact-3075003 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Phoenix Contact Feed Through Terminal Block, Terminal Block with Bolt On Termination, 2 Way
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Grey |
| Material | Polyamide |
| Current | 65 A |
| Current Rating | 76 A |
| Gender | Female |
| Number of Contacts | 2 |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions Per Level | 1 |
| Number of Rows | 1 |
| Voltage | 600 V |
| Voltage Rating | 1 kV |
| Panel Thickness | 5.969 mm |
| Width | 16.3068 mm |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and type?
What is the color and material of the terminal block?
How many contacts does the terminal block have?
What is the voltage rating of the terminal block?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.