Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3074460
Phoenix Contact 3074460
| Part Number: | Phoenix Contact 3074460 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3074460 |
| Qty Available: | |
| Description: | Conn Universal Terminal Block 4 POS Screw ST T DIN Rail 32A |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3074460 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Conn Universal Terminal Block 4 POS Screw ST T DIN Rail 32A
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Red |
| Insulation Material | Nylon |
| Mount | Through Hole |
| Connector Type | Screw |
| Current | 30 A |
| Current Rating | 32 A |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 4 |
| Termination | Screw |
| Voltage | 150 V |
| Voltage Rating | 500 V |
| Height | 55 mm |
| Length | 65.4 mm |
| Stripping Length | 9 mm |
| Terminal Width | 6.2 mm |
| Width | 6.2 mm |
| Wire Gauge (Max) | 10 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 26 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 3074460
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and its specifications?
What is the color and insulation material of the terminal block?
What is the wire gauge range supported by the terminal block?
Are there any alternative names for Phoenix Contact?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.