Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3074444
Phoenix Contact 3074444
| Part Number: | Phoenix Contact 3074444 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3074444 |
| Qty Available: | |
| Description: | Phoenix Contact Componentenaansluitklem UTTB 4-BE - 3074444 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3074444 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Phoenix Contact Componentenaansluitklem UTTB 4-BE - 3074444
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Grey |
| Insulation Material | Nylon |
| Mount | Through Hole |
| Number of Levels | 2 |
| Number of Positions | 4 |
| Termination | Screw |
| Length | 69.9 mm |
| Stripping Length | 9 mm |
| Terminal Width | 6.2 mm |
| Width | 6.2 mm |
| Wire Gauge (Max) | 26 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 10 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 3074444
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the color of the terminal block?
How many levels does the terminal block have?
What is the maximum wire gauge that the terminal block can accommodate?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.