Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3074282
Phoenix Contact 3074282
| Part Number: | Phoenix Contact 3074282 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3074282 |
| Qty Available: | |
| Description: | Terminal Block; Feed Through; Screw Conn; Black; UTTB 4-PE BK | Phoenix Contact 3074282 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3074282 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Terminal Block; Feed Through; Screw Conn; Black; UTTB 4-PE BK | Phoenix Contact 3074282
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Black |
| Insulation Material | Nylon |
| Mount | Through Hole |
| Number of Positions | 4 |
| Termination | Screw |
| Length | 69.9 mm |
| Stripping Length | 9 mm |
| Terminal Width | 6.2 mm |
| Width | 6.2 mm |
| Wire Gauge (Max) | 26 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 10 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 3074282
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the color of the terminal block?
What is the maximum wire gauge that the terminal block can accommodate?
What is the length of the terminal block?
How many positions does the terminal block have?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.