Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3074130
Phoenix Contact 3074130
| Part Number: | Phoenix Contact 3074130 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3074130 |
| Qty Available: | |
| Description: | Feed-through Terminal Block 1000 V 125 A 8 to 2 AWG |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3074130 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Feed-through Terminal Block 1000 V 125 A 8 to 2 AWG
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Grey |
| Housing Material | Polyamide |
| Insulation Material | Nylon |
| Mount | Through Hole |
| Current Rating | 125 A |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 2 |
| Termination | Screw |
| Voltage Rating | 8 kV |
| Height | 62.1 mm |
| Length | 54.5 mm |
| Stripping Length | 16 mm |
| Terminal Width | 16 mm |
| Width | 16 mm |
| Wire/Cable Gauge | 2 AWG |
| Wire Gauge (Max) | 8 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 8 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 3074130
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the terminal block?
What is the maximum voltage rating of the terminal block?
What is the current rating of the terminal block?
What is the wire gauge range supported by the terminal block?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
