Connectors > Phoenix-Contact-3073597
Phoenix Contact 3073597
| Part Number: | Phoenix Contact 3073597 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Phoenix-Contact-3073597 |
| Qty Available: | |
| Description: | Terminal block; panel mount; 2 positions; 2 Piece; 600V; 65A | Phoenix Contact 3073597 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Phoenix-Contact-3073597 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Terminal block; panel mount; 2 positions; 2 Piece; 600V; 65A | Phoenix Contact 3073597
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Grey |
| Material | Polyamide |
| Mount | Wall |
| Current | 65 A |
| Current Rating | 76 A |
| Gender | Female |
| Max Current Rating | 76 A |
| Number of Circuits | 2 |
| Number of Contacts | 2 |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 1 |
| Number of Positions Per Level | 2 |
| Number of Rows | 1 |
| Termination | PCB |
| Voltage | 600 V |
| Voltage Rating | 1 kV |
| Panel Thickness | 5.969 mm |
| Width | 16.3068 mm |
| Wire Gauge (Max) | 26 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 6 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 3073597
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What are the physical specifications of the product?
What are the technical specifications of the product?
What are the dimensions of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.