Connectors > Phoenix-Contact-3073584
Phoenix Contact 3073584
| Part Number: | Phoenix Contact 3073584 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Phoenix-Contact-3073584 |
| Qty Available: | |
| Description: | Panel feed-through terminal block, number of positions: 1, width: 16.3 mm, color: gray |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Phoenix-Contact-3073584 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Panel feed-through terminal block, number of positions: 1, width: 16.3 mm, color: gray
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Grey |
| Material | Polyamide |
| Current | 65 A |
| Current Rating | 76 A |
| Gender | Female |
| Number of Contacts | 2 |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 1 |
| Number of Positions Per Level | 2 |
| Number of Rows | 1 |
| Termination | PCB |
| Voltage | 600 V |
| Voltage Rating | 1 kV |
| Panel Thickness | 5.969 mm |
| Width | 16.3068 mm |
| Wire Gauge (Max) | 26 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 6 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 3073584
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and its specifications?
What is the current and voltage rating of the terminal block?
How many contacts and levels does the terminal block have?
What is the maximum and minimum wire gauge that can be used with the terminal block?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.