Connectors > Phoenix-Contact-3073364
Phoenix Contact 3073364
| Part Number: | Phoenix Contact 3073364 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Phoenix-Contact-3073364 |
| Qty Available: | |
| Description: | Feed-Through Terminal Block 15.1mm 2AWG 630V 101A 1 Pos Combicon Power Series | Phoenix Contact 3073364 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Phoenix-Contact-3073364 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Feed-Through Terminal Block 15.1mm 2AWG 630V 101A 1 Pos Combicon Power Series | Phoenix Contact 3073364
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Grey |
| Mount | Cable |
| Current | 112.5 A |
| Current Rating | 125 A |
| Max Current Rating | 125 A |
| Number of Circuits | 2 |
| Number of Contacts | 2 |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 2 |
| Number of Positions Per Level | 2 |
| Termination | Through Hole |
| Voltage | 600 V |
| Voltage Rating | 800 V |
| Length | 75.6 mm |
| Panel Thickness | 5.969 mm |
| Width | 15.0876 mm |
| Wire Gauge (Max) | 10 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 10 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 3073364
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the current rating of the terminal block?
What is the voltage rating of the terminal block?
What is the color of the terminal block?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.