Connectors > Phoenix-Contact-3073351
Phoenix Contact 3073351
| Part Number: | Phoenix Contact 3073351 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Phoenix-Contact-3073351 |
| Qty Available: | |
| Description: | Feed-Through Terminal Block 12.1mm 4AWG 500V 76A 1 Pos Combicon Power Series | Phoenix Contact 3073351 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Phoenix-Contact-3073351 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Feed-Through Terminal Block 12.1mm 4AWG 500V 76A 1 Pos Combicon Power Series | Phoenix Contact 3073351
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Grey |
| Mount | Wall |
| Current | 85 A |
| Current Rating | 101 A |
| Max Current Rating | 101 A |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Contacts | 2 |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 2 |
| Number of Positions Per Level | 2 |
| Orientation | Straight |
| Termination | Through Hole |
| Voltage | 600 V |
| Voltage Rating | 800 V |
| Height | 41.1 mm |
| Length | 66.3 mm |
| Panel Thickness | 5.969 mm |
| Width | 12.0904 mm |
| Wire Gauge (Max) | 10 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 10 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 3073351
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What are the physical specifications of the terminal block?
What are the technical specifications of the terminal block?
Are there any alternative names for Phoenix Contact?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.