Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3060209
Phoenix Contact 3060209
| Part Number: | Phoenix Contact 3060209 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3060209 |
| Qty Available: | |
| Description: | UT-COMBI Male; single; not bridgeable | Phoenix Contact 3060209 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3060209 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
UT-COMBI Male; single; not bridgeable | Phoenix Contact 3060209
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Grey |
| Mount | Free Hanging |
| Number of Pins | 10 |
| Weight | 48.740003 g |
| Current | 30 A |
| Current Rating | 32 A |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 10 |
| Number of Positions Per Level | 10 |
| Packaging | Bulk |
| Termination | Screw |
| Voltage | 600 V |
| Voltage Rating | 800 V |
| Length | 21 mm |
| Width | 62 mm |
| Wire Gauge (Max) | 26 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 24 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 3060209
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the color of the product?
What is the current rating of the product?
What are the dimensions of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
