Connectors > Phoenix-Contact-3056161
Phoenix Contact 3056161
| Part Number: | Phoenix Contact 3056161 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Phoenix-Contact-3056161 |
| Qty Available: | |
| Description: | Fixed Terminal Blocks RWO 10/S |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Phoenix-Contact-3056161 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Fixed Terminal Blocks RWO 10/S
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Grey |
| Mount | Wall |
| Current | 285 A |
| Current Rating | 309 A |
| Max Current Rating | 309 A |
| Number of Circuits | 2 |
| Number of Contacts | 2 |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 2 |
| Number of Positions Per Level | 2 |
| Termination | Through Hole |
| Voltage | 600 V |
| Voltage Rating | 1 kV |
| Height | 80.4 mm |
| Length | 168.9 mm |
| Panel Thickness | 8.001 mm |
| Width | 42.1894 mm |
| Wire Gauge (Min) | 10 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 3056161
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What are the physical specifications of the product?
What are the technical specifications of the product?
Are there any alternative names or brands for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.