Connectors > Phoenix-Contact-3056145
Phoenix Contact 3056145
| Part Number: | Phoenix Contact 3056145 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Phoenix-Contact-3056145 |
| Qty Available: | |
| Description: | Fixed Terminal Blocks RWO 8/S |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Phoenix-Contact-3056145 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Fixed Terminal Blocks RWO 8/S
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Grey |
| Material | Polyamide |
| Mount | Wall |
| Current | 115 A |
| Current Rating | 125 A |
| Gender | Female |
| Max Current Rating | 125 A |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Contacts | 2 |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions Per Level | 2 |
| Number of Rows | 1 |
| Termination | PCB |
| Voltage | 600 V |
| Voltage Rating | 1 kV |
| Panel Thickness | 5.969 mm |
| Width | 20.2946 mm |
| Wire Gauge (Max) | 14 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 2 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 3056145
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the color and material of the terminal blocks?
What is the maximum current rating and voltage rating of the terminal blocks?
How many circuits and contacts does the terminal block have?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
