Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3051137
Phoenix Contact 3051137
| Part Number: | Phoenix Contact 3051137 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3051137 |
| Qty Available: | |
| Description: | Terminal Block, PCB, Plug, Quick Conn, 4Pos, 5.2mmPitch, 24-16AWG, COMBI, Gray | Phoenix Contact 3051137 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3051137 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Terminal Block, PCB, Plug, Quick Conn, 4Pos, 5.2mmPitch, 24-16AWG, COMBI, Gray | Phoenix Contact 3051137
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Grey |
| Housing Material | Polyamide |
| Mount | Free Hanging |
| Weight | 749.788188 g |
| Connector Type | IDC, IDT |
| Current | 5 A |
| Current Rating | 17.5 A |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 4 |
| Number of Positions Per Level | 4 |
| Number of Rows | 1 |
| Termination | IDC |
| Voltage | 600 V |
| Voltage Rating | 500 V |
| Height | 40 mm |
| Length | 20 mm |
| Width | 20.8 mm |
| Wire Gauge (Max) | 24 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 16 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 3051137
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the color of the terminal block?
What is the voltage rating of the terminal block?
What is the current rating of the terminal block?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
